O slušnosti

27. září 2007 v 15:29
Asi každý z Vás, ať jste jakéhokoli věku, zažil v době svého mládí ony nářky starších generací, jak jsou ti "dnešní" mladí nevychovaní, sprostí, co všechno provádějí za nemístnosti, jak se oblékají a podobné. Myslím, že tohoto skutečně nezůstává ušetřena žádná mladá generace. Já bych se ale rád podíval na věc z druhé strany, z pohledu mého, tedy z pohledu mladého člověka, a rád bych uvedl tři postřehy, které mne přinutily tento článek napsat.

Postřeh první...

Protože studuji vysokou školu, která je velmi vzdálená od mého bydliště, musím velmi často dojíždět. Jezdím vlakem. Všichni to znáte. Nastoupíte do vlaku, otevřete dveře kupé a následuje "Dobrý den, mohu si přisednout?" nebo "Dobrý den, máte tu volno?" či prosté "Mohu?". Následuje, následuje... jak jsem se přesvědčil a dál se přesvědčuji, tak často nenásleduje, a co je s podivem, tak právě ona starší generace má s těmito několika slůvky výrazný problém. Ještě ani jednou se mi nestalo, že by se mladý člověk, který si ke mně přisedal, nezeptal, jestli je místo volné. Zato když přistupuje starší ročník, mohu si být na 90% jist, že nepozdraví a ani se nezeptá, je-li místo volné. Chápu, že když sedím sám v šestimístném kupé, dá se předpokládat, že ostatní místa nejsou obsazena. Nicméně se domnívám, že pozdravit a i tak se otázat na volnost místa je znakem elementární slušnosti. Čím to je? Je to přezíravost? Je to snad pocit, že Vy starší jste něco víc? Je to snad tím, že Vám mladší generace za to nestojí? Možná se jednou opravdu dopálím a až si ke mně někdo z Vás bez pozdravu a bez dotazu přisedne, podívám se na Vás a vpálím Vám do očí, že pro někoho, kdo neumí pozdravit, jsou všechna místa obsazena!

Postřeh druhý...

Není to tak dávno, co jsme s přítelem šli něco zařizovat do města. Už nevím, co to bylo, ale je to zcela nedůležité. Jdeme po chodníku a tu vidíme známého. Zastavili jsme se tedy na kus řeči, jak se říká. Docházíme k němu a v tom mi nějaký pán v důchodovém věku říká: "Nepřekážím Vám?" V tu chvíli jsem byl stále v procesu chůze, vedle mne stál přítel a auto a já se neměl kam uhnout a tento pán naprosto v klidu řekne něco takového. Nakonec prošel a já zůstal stát naprosto uzemněn s ústy otevřenými a nevěřícně jsem se na něj díval. Věřte, že když se nevhodná slova spojí s naprosto nevhodným tónem hlasu, tak to uzemní každého, a tón hlasu tohoto pána byl takový, že se skutečně nedalo dělat nic jiného než stát a koukat. Nevím, proč jsem mu nestál za běžná slůvka "s dovolením". Možná proto, že jsem mladý a že on je přeci něco víc. Když jsem se vzpamatoval, nesmírně jsem litoval toho, že jsem mu na jeho otázku "Nepřekážím Vám" neodpověděl "Vy mně ne!".

Postřeh třetí...

Jel jsem metrem z Černého Mostu do centra. Seděl jsem. Projeli jsme několik zastávek a v jedné z nich přistoupila asi sedmdesátiletá paní. Myslíte si, že jí někdo pustil sednout? Pustil. Byl jsem to já. Zvedl jsem se, lehce se dotkl jejího ramene a se slovy "běžte se posadit" jsem jí uvolnil místo. Poděkovala a posadila se. Já jsem sice stál, ale bylo mi dobře. Říkal jsem si, že možná tam, kam jede, poví o tom, že ji jeden mladý muž pustil v metru sednout a že jí to potěšilo.

I když se to může zdát, tento článek není namířen proti nějaké generaci. Nemám rád pytlování, jak tomu říkám, tedy házení lidí do jednoho pytle. Jsem si jist, že ve všech generacích jsou lidé slušní i ti, kteří se slušnému chování nenaučí nikdy. Doufám, že tento článek Vás aspoň na chvíli donutí se zamyslet a možná si někdo uvědomí, že projevení slušnosti nic nestojí, ale jiného může hodně potěšit. Přesto ale buďte slušní hlavně kvůli sobě. Protože Vy chcete a ne proto, že to od Vás někdo očekává.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pes | 27. září 2007 v 19:26 | Reagovat

autor

1)...zivot je jako zrcadlo, cely den potkavas pouze lidi, kteri jsou tvym obrazem... jestli me chapes.

2) ...relativni a od meho pocitece neposouditelne....

3)...chvalim Vas, pustil bych starou pani sednout, i kdybych mel zlomenou nohu, jde to pouze k Vasi cti.

2 brabcacek | Web | 27. září 2007 v 19:45 | Reagovat

preji pekny vecer,

velmi pekne napsany clanecek. musim s vami souhlasit. je to pravda. Ja patrim do generace studentske a zarazi mne chovani dnesnich deti. Jen tak jsem si sla po chodniku ve meste, kdyz v tom jsem potkala dva male kluky, asi tak druhaky. Koukam na ne a jeden z nich jen vztycil prosterdnicek a rekl: "co cumis ty pi..!"ja zustala stat a neverila jsem...

3 viktorvit | 27. září 2007 v 21:17 | Reagovat

Čím to je? Je to přezíravost? Je to snad pocit, že Vy starší jste něco víc? Je to snad tím, že Vám mladší generace za to nestojí?

A mladý pán je silně frustrován. Jen by mě zajímalo, co jej tak frustruje. Generační pnutí  to není. To je jen zástupný problém ----Možná proto, že jsem mladý a že on je přeci něco víc. Když jsem se vzpamatoval, nesmírně jsem litoval toho, že jsem mu na jeho otázku "Nepřekážím Vám" neodpověděl "Vy mně ne!".___Krásná ukázka "hovoru na schodech".

Jinak za sebe můžu říct, že v poslední době trpím pocitem, že lidi jsou nějak víc popudlivý než dřív.

4 Jeliman | E-mail | 27. září 2007 v 23:07 | Reagovat

[1393] hana, mail, 27.9.2007 13:07

jelimanku,mám s tebe krásny pocit..Nevím, kde se bere taková strašná nenávist ke stáří,ani se mi nechce žít......jen malá příhoda.:Stojím ve frontě u pokladny,mám ve vozíku 15 věcí,za mnou stojí slečna ,v ruce jeden párek,s usměvem jí vybízím,slečno,máte jen ten párek,asi svačinu ,já vás pustím,at nemáte hlad.Nikdo si neumí přectavit co následovalo:Starej se vo svý hnusný vrásky babo:má odpověd,táké jednou budeš stará:drž hubu nebo ti dám do držky až ti spadnou brejle a tvojí berlou tě dorazím.Ohlas ostatních?Nic.Jen paní pokladní brátila oči v sloup.Co dodat ,nikdy už nebudu milá a vstřícná.

Příklad slušného jednání mladých lidí.

Co je tady vlastně k divení?

Jeliman

5 Jeliman | E-mail | 27. září 2007 v 23:13 | Reagovat

autor

Tebe si, Lukáši, jestli jsi opravdu takový, jak ses tady popsal, nesmírně vážím.

Ale kolik je takových lidí, jako jsi ty?

1% ?

Jeliman

6 Lukee | 28. září 2007 v 17:36 | Reagovat

Jeliman: Upřímně řečeno tomu emailu ani zbla nevěřím a jestli se to přeci stalo, bude tam vícero okolností. Normální člověk takto nereaguje, nemá k tomu důvod. Ale to je jedno, chtěl jsem reagovat spíš na druhý komentář:

Kolik je takových lidí jako zde Lukáš? Hmm, loni jsem se skoro každý den vyskytoval v Olomouckém MHD a mohu říci, že se NIKDY nestalo, aby mladý seděl a starý stál. Opakuji, že NIKDY, bez výjimky.

U nás v Opavě je, zdá se mi, situace trochu horší, nicméně ne nijak katastrofická. I zde je těch slušných mladých lidí rozhodně více než 1 %. A když už nepustí starší sednout automaticky, stačí, když nějaká starší paní toho mladíčka požádá - ještě jsem neviděl, že by někdo poslal takovou starou paní do háje. A to jsem MHD jezdil do a ze školy 13 let každý den.

Obecně bych pak řekl, že probletická mládež dělá v autobuse bordel ve smyslu kraválu, hlasitého smíchu, věšení se na držadla a různého dalšího machrování apod., zatímco probletičtí senioři bývají mrzští, myslí si, že jsou nejchytřejší na světě a mají tendence nadávat ostatním. Procentuální výskyt probletické mládeže a problematických seniorů je přibližně stejný.

To jsou mé zkušenosti.

7 Jeliman | E-mail | 28. září 2007 v 17:51 | Reagovat

[6] Lukee

Teda, Lukee to jsi přehnal a ty to víš!

Vidím, že máš velký talent v překrucování, zametání problémů pod koberec atd.

To chceš kandidovat na mluvčího vlády, nebo co?

Nebo dokonce na hlasnou troubu Organizace Destruktorů Státu?

Jeliman

8 Lukee | 28. září 2007 v 18:01 | Reagovat

Jeliman: Nevím - co jsem přehnal? Co jsem mohl přehnat, když popisuji své osobní zkušenosti...?

9 Jeliman | E-mail | 28. září 2007 v 19:26 | Reagovat

[8] Lukee

Co se děje, Lukee, máš chuť se pohádat? Najdi si někoho jiného, koho můžeš lehčeji oblbovat!

Já už jsem si svou porci adrenalínu užil na blogu Libora Popely, o těch důchodcovských pastvinách, odkud je i můj citát, na blogu tomto. Ale vřele doporučuji tvoji pozornosti. Možná se sám přesvědčíš, jak to s tou slušností mladých vypadá.

Co se týká mých osobních zkušeností, jsou podobné spíše zkušenostem Hany, než těm tvým.

Už deset let musím jednou za čas zajet do okresního města. Bohužel, autobusem, kterým jezdí i školní mládež. Že by dali přednost staršímu (a tím nemyslím sebe) při nastupování? Ani náhodou.Velmi rychle a tak těsně obstoupí nástupní dveře, že by, jak se říká, mezi nimi ani špendlík nepropadl, natož tak aby se mezi nimi mohl probojovat starší člověk. I když se o to někteří pokoušejí. Já už ne, mám své zkušenosti!

Za celou dobu, zhruba těch deseti let, mě dvakrát pustily sednout dívenky ve věku asi tak deseti let. Zřejmě ještě netušily, jak to ve světě chodí.

Jednou jsem při nastupování zahlédl volné místo na sedadle, kde seděl klučina, ve věku asi patnácti let. Slušně jsem se zeptal, zda mohu přisednout.

"To víš dědku, že né! Na tebe jsem akurát tak čekal! A mazej než nějakou chytíš!"

Zdravotní stav mi už bohužel nedovolí, abych mu ukázal, zač je toho loket. A co obnáší nějaké ječení, to jsem také už viděl. V tom lepším případě máš na zádech přilepenou nějakou neslušnou cedulku, v tom horším si  po vystoupení z autobusu, za boha nemůžeš vzpomenout, kam že sis dal tu peněženku, nebo aspoň brýle.

Z mých a tvých zkušeností nakonec vyplývá, že:

      1. Opava se nachází v úplně jiném státě, než je náš Tupoland.

      2. Ty sám jsi nevidoucí a neslyšící.

      3. Já, Hana a mnoho dalších, trpíme halucinacemi a patříme         do PL Opava (Psychiatrická léčebna v Opavě).

Možná najdeš i jiná vysvětlení.

Zdraví tě Jeliman:

Ahoj!

10 llukynek | E-mail | 28. září 2007 v 19:36 | Reagovat

TO Jeliman a Lukee:

Nemyslím si, že má smysl se takto přít. Jak jsem psal i v článku, lidé jsou různí a je jedno, z jaké jsou generace. Já se také občas divím, jak se mladší ročníky, něž jsem já, chovají. Často si říkám, že by potřebovali několik výchovných přes ústa, ale jen někteří. Proto, prosím, nepytlujme.

11 Saltos Alim | E-mail | 28. září 2007 v 23:13 | Reagovat

Není moc dobré z několika málo osobních zkušeností dělat závěry, že se to týká všech. Nesporně existují lidé slušní a naopak, v celé škále ve všech věkových skupinách - i tady jsou uváděné příklady. Ale přesto mám pocit, že se přece jen vytrácí  v  současnosti stále více onen fenomen zvaný úcta.

12 Vršecký Martin | E-mail | Web | 28. září 2007 v 23:30 | Reagovat

Souhlasím s 11, ale Vy jste Lukáši vše vyřešil posledním odstavcem. Mé zkušenosti jsou různé. Do školy někdy jezdím autobusem, a věřte, že cestovat s vrsetvníky je někdy jako cestovat volným výběhem pro divokou zvěřinu, jindy je to bez problému. Je mi celkem fuk, co říkají lidé, které neznám a vlastně je ani poznat nechci. Vidím je poprvé v životě a naposledy, tedy doufám. Takže nač se nějak trápit či zabývat jejich neurvalým chováním. Čechům zřejmě takovéto projevy nevadí, jináč by ve sněmovně udělali totální defenestraci. Obávám se však, že zaprodejnost Čechů by se projevila naplno, a místo dosazení nových vládců by se raději za tučnou odměnu zaprodali německy mluvícím zemím a došlo by k dalšímu obnovenému zřízení zemskému. Raději nepomyslet.

Hezký večer, Lukáši.

13 Jeliman | E-mail | 28. září 2007 v 23:51 | Reagovat

[11] Saltos Alim

Tobyl jen takový malý příklad z nepřeberného množství jiných.

Trvám na poměru, maximálně 5 : 100.

14 Jeliman | E-mail | 28. září 2007 v 23:55 | Reagovat

[12] Vršecký Martin

"Bemen und Meren" coby spolková země, nebo pořád ještě protektorát?

15 Vršecký Martin | E-mail | Web | 29. září 2007 v 0:14 | Reagovat

[14] Jeliman: Myslím, že Čechy a Morava by byly dvě spolkové země, sloužící zejména ke svážení a shromažďování odpadu ze všech spol. zemí, nemyslíte? :-D

16 pes | 29. září 2007 v 9:59 | Reagovat

martin V.

...jsi na drogach?

17 Lukee | 29. září 2007 v 11:15 | Reagovat

Jeliman: Inu, uděláme to jednoduše - dokaž nějak, že poměr slušných ku neslušných je 5 : 100, když na tom tak vehementně trváš. Pokud to nedokážeš, asi vážně patříš do té PL :-).

[10] llukynek: Já nepytluji, já pouze sděluji své zkušenosti. Pytluje zde jen Jeliman, dokonce s přesným procentuálním vyjádřením hříšníků.

18 Lukee | 29. září 2007 v 11:33 | Reagovat

Jeliman: Aha, nebo jinak. Už asi vím, kde je zakopáno jádro pudla. Pokud za ty neslušné berete i ty, kteří nenechají staršího člověka dřív nastoupit, pak ten váš poměr bude jistě správný. Já pokládám za neslušného mladíka takového človíčka, který odmítne pustit sednout někoho staršího, i je o to slušně požádán. Tady ten váš poměr samozřejmě nesedí.

19 pes | 29. září 2007 v 15:15 | Reagovat

lukee

...studoval jsi vykladovou logiku. A co Vas tam ucili? ...ze si mas vsechno vylozit po svem a ostatni jsou blbci???

20 hana | E-mail | 1. října 2007 v 13:12 | Reagovat

6 luke nevěříš že mladá dobře vypadající dáma je schopna se takto zachovat vůčí staré paní?Ani já ,musíš to zažít.Najednou ve vteříně se ti zhroutí svět,né slova--ale postoj tohoto člověka,matky jednou tak babičky.To byla ta má hrůza,znevažování přírody ,starých,postižených :Kde není úcta není už nic.

21 hana | E-mail | 1. října 2007 v 13:34 | Reagovat

4 jeliman blog libora popely ukázal jaci jsme.A není to radostné zjištění,máš stejný názor ,tvá odpověd bylo pro mne pohlazení.Dál budu peci pro zlobivé dětičky -panelákové koláče,stojí mi zato,snad v nich něco zůstane.Slušnost je základem všeho bytí

22 Luggi | 1. října 2007 v 13:40 | Reagovat

Moc hezkej clanek.Radim sam sebe taktez do mlade generace a s clankem musim jen plne souhlasit.Mozna by jen stacilo byt k sobe obcas malinko hodnejsi a uctivejsi,ale k tomu vsemu lide u nas potrebuji jeste nejaky ten cas...

23 Vršecký Martin | E-mail | Web | 1. října 2007 v 15:33 | Reagovat

Třeba dneska v autobuse jsem seděl na jedné lavici a na druhou si dal aktovku, protože nosit všechny vědomosti s sebou je vážně tíha :-) Přistoupil pán a pronesl :"Dej si tu tašku pryč." Tím mě totálně odboural. Tu tašku bych dal pryč pochopitelně sám, ale to kouzelné slovíčko nemusel vynechat. Myslím, že "můžeš si tu tašku dát pryč, prosím" by vyznělo mnohem lépe. Pak si pán vyndal žvejky a jednu mi nabídl - tím je všechno smazáno. I přesto, že jsem s poděkováním odmítl, zjistil jsem, že pán, i přes své obhroublé chování, má dobré srdce. :-)

Hezký den, autore.

24 Tony | 1. října 2007 v 17:44 | Reagovat

Víte, jak se zamlada chovali mnozí naši dnešní vládní činitelé?

Většinou tak, že by jste je za slušné neoznačili....

Za vše mluví několik příhod pana expresidenta z cestování hromadnou dopravou, v době, kdy byl ještě v učení. Bohužel, dnes byly již zcenzurovány, i na stránkách Pravého Bloku, ale číst je, to by bylo smíchu a možná, i obdivu, jaký to byl "anarchista"...

Tak mě napadá, možná skutečně platí, drzý a bojovný člověk = úspěšný člověk...aspoň tak nám to předkládá naše moderní kultura a počítačové hry...a k úspěchu se je lepší vydat co nejdříve...

25 VASIL | Web | 2. října 2007 v 7:05 | Reagovat

1. V tramvaji si zásadně nesedám, protože jen si sedneš je tu důchodce.

2. U doktora zásadně nepouštím. Pustíš jednoho důchodce hned se najde dalších pět.

3. Vidím-li důchodce u kasy v obchodě radši beru jinou kasu. Buď se bude hádat že to nestojí 15.5,- ale 15,-, nebo zapomene PIN k bankovní kartě.

4. Na chodníku chodim středem, protože důchodci chodí nejčastěji vlevo i vpravo.

5. Osloví-li mě důchodce při chůzi městem, neodpovídám. Protože kdybych ho oslovil já hned jsem sfetovaný teenager.

Jinak je mi 20 let. Pracuji v zaměstnání kde denně musim projevovat tu největší slušnost a etiketu chování.

Proti důchodcům nic nemám. Ale proč oni proti nám jo?

K těm 5 bodům nahoře. Kdybych to tak nedělal protáhne se mi den průměrně o 2,5 hodiny. Prostě je rychlejší doba a kdo nestíhá nemůže vždy čekat tu největší slušnost. Čas jsou peníze, vy žijete z toho, že mi na Vás pracujem tak nás musíte z části tolerovat.

Jinak článek je apelován na lidi v plném důchodu.

To že je někomu 50. let mě nezajímá toho beru sobě rovnýmu. Vyjímka je těžký hendikep v něčem mu bránící, pak dělám samozřejmě slušňácké vyjímky.

26 LorenzoT | 2. října 2007 v 16:01 | Reagovat

Zdá se, že čím víc lidí je na jedné hromadě, tím méně se mají rádi. Možná je to tím, že je to prostředí věčného neklidu a lidé jsou z toho podráždění. Možná také tím, že větší koncentrace lidí v podstatě také znamená jejich menší vzácnost - proč si vážit něčeho, čeho vidíte denně stovky? A možná také díky větší anonymitě - urazíme-li někoho, proč si s tím lámat hlavu, když ho už nejspíš nikdy nepotkáme?

Na druhou stranu i na venkově se najdou podivné existence, ale jejich absolutní počet je tak malý, že nikoho nenapadne považovat je za vzor nějaké skupiny lidí. Prostě je tam všichni znají, a ostudu tudíž dělají jen sami sobě. Ve velkoměstech je to jiné - když toho nezdvořáka neznáme, nezbývá nám než ho zaškatulkovat (chudák škatulka).

27 Mí­ra | 4. října 2007 v 8:39 | Reagovat

[25] VASIL

Stačilo napsat: Je mi dvacet let.

Otec mi říkával: To se naučíš, z toho vyrosteš.

Takže držím palce.

28 W.C. | 9. října 2007 v 0:41 | Reagovat

Mozna si uhodil hrebicek na hlavicku. Nevim proc, ale v cesku se traduje, ze zralost (vekova) a stari vzdy za kazdych okolnosti predci mladi. A to az do tak extremnich dusledku, kterym sem byl bohuzel prinucen byt ucastnikem nejen jako akter, ale i pozorovatel.  Ne, je to bohuzel jen nadutost a trapny pokus o sebestredbe sebeuznani starsich lidi. Mozna, ze v tomhle kontextu je zcela mylne se na tyto lidi divat jako na stare, protoze seminko bylo zaseto prave od techto lidi. Zcela stejny princip fungoval v armade, kdy se kdejaka pica honosila titulem mazak a druha pica titulem bazant. Bez ohledu nato, ktera pica byla vetsi nebo mensi, kdykoli se z bazanta stal mazak dostal privilegia. Jenze na to se dneska v mezilidskych vztazich az tak nehraje. A myslim, ze neexistuje pro nas mlade lidi zadny duvod, proc uznavat predem privane pravidla, kterou nemaji zadny logicky ani kontextni vyznam. A to se nevztahuje na tu fundamentalni lidskou slusnost,  o ktere mluvis. To je spise nase vyhoda, protoze v tomto bode my mame moznost videt, jak jsou principy stare generace rigidni a ubohe.

29 fido | E-mail | 12. května 2008 v 1:10 | Reagovat

autor :

celkem zajímavý článek, možná pro obě generace poučný. Přesto by  nebylo od věci podívat se na to i z druhé strany. Jsem ze střední generace a byl jsem kolikrát svědkem hulvátství  obou věkových skupin; bohužel více ze strany mladých - pokud se týká verbálního a fyzického ataku. Pokud je člověk v dobré fyzické kondici, tak je přece snadnější atakovat člověka, který je na tom viditelně hůře. Jaký jsem úžasný hrdina, když vím, že mi nebezpečí nehrozí; a pokud jedu s vrstevníky, tak jsem úplný Rambo. Jiné to už je, když se najde někdo s větší kondicí než onen hrdina a už je po frajeřině. Sice v bezpečné vzdálenosti nadává, ale vyklidí pole, aby nedošel k újmě.

Je potřeba se vždy podívat na věc z obou stran, tím nechci říct, že všichni mladí jsou špatní a naopak, že staří jsou svatí. To je věcí oboustranné slušnosti a toleranci.

[28] W.C. - jediná výhoda Vás mladých je, že nemládnete  - proto i Tobě přeji, aby jsi potkal mladého, který ti ukáže, jaké máš ve stáří rigidní a ubohé názory

30 fido | E-mail | 12. května 2008 v 1:14 | Reagovat

oprava  :

správně má znít : ...rigidní a ubohé principy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama