O chodcích a motoristech

24. října 2007 v 18:38
Chodci a motoristé, vražedná kombinace. Bohužel někdy i v doslovném smyslu slova. Jedni nadávají na druhé a přitom často vlastně nadávají sami sobě, protože jsou-li oni v situaci toho druhého, chovají se zrovna tak. Chodci a motoristé a věčný problém silničních přechodů.

Pohled chodce

Nejsem zrovna obr, ale ani prcek. Se svými 168 centimetry se považuji za průměrně vzrostlého jedince, kterého snad není možné přehlédnout. Jak se ovšem stále častěji přesvědčuji, většina řidičů je asi slepá (v tom případě nemají za volantem co dělat) a stojícího u přechodu mne nevidí nebo mne zcela úmyslně ignoruje. Stojím na přechodu... projede jedno auto, druhé, třetí, čtvrté, páté a pak už se většinou naštvu tak, že prostě vlezu do silnice s vírou, že přejet mne si přeci jen nedovolí. Vím, neměl bych, ale na druhou stranu se prostě dostat musím. Milí motoristé, skutečně Vás tolik obtěžuje na přechodu zastavit? A i kdyby ano, tak co povinnost, kterou Vám ukládá zákon? A neříkejte mi, že pár metrů od přechodu se už zastavit nedá. Většina z Vás má totiž těch pár metrů sakra dlouhých!

Pohled motoristy

Rovnou říkám, že nevlastním řidičský průkaz. Nicméně často jezdím jako spolujezdec, takže se dokážu do role řidiče dobře vžít. Nedávno jsme se s otcem vraceli domů a tu zastavíme na přechodu nějaké madam, aby ta mohla bezpečně přejít na druhou stranu. Nicméně madam zřejmě měla pocit, že se celý svět točí kolem ní a ona všemu vládne a z jedné strany vozovky se na druhou šinula rychlostí šneka na úprku! Když jsem ji tak viděl, jak se pomaličku nese přes silnici s hlavou skoro v oblacích, měl jsem sto chutí jí vynadat!

Proto říkám - milí motoristé, nedělejte, že nás na tom přechodu nevidíte, a Vy chodci, když už Vám to auto zastaví, tak hejbněte zadkem a zbytečně nezdržujte! Svět se netočí ani kolem jednoho z Vás, ať již sedíte za volantem, nebo jdete pěšky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kloistr | 24. října 2007 v 21:04 | Reagovat

Nejvic me vytacej chodci co jdou po silnici hned vedle chodniku a motorista je musi objizdet. Nejhorsi jsou mami s kocarama. Kdyz jsem byl malej, tak me nasi vzdicky soupli na stranu k pangejtu a oni sli na strane do silnice, potkavam ale stale vice rodicu, kteri to delaji opacne. Jednou se mi dokonce stalo, ze jsem prijizdel k prechodu po chodniku sla pani s kocarem, zadny naznak toho, ze bude prechazet, tesne predemnou se najednou otocila v levo a soupla na prechod kocar, teda, ja myslel, ze vylitnu z kuze. Jeste, ze jsem jel asi 20 a stacil to zaslapnout. Me vzdy ucili, prijd k prechodu zastav se, rozhlidni a pak teprve kdyz je volno jdi dal. Lidi si nevazej zivota a pak akorat rvou on mi zabil dite nebo vzdit jsem chodec, mam prednost. Ale chodec musi taky dat jasne najevo, ze chce prechazet.

Dobry jsou taky takovy co s vyplazenym jazykem dobehnou k prechodu s hlavou dopredu jak sprinter a v prechodu prepnou na rychlost sneka a vykracujou si v zaklonu jak alipasa. Dokonce se mi stalo, ze se jedna vietnamka rozhodla zastavit na prechodu, nedbaje meho troubeni at hejbne zatkem, udelal jsem jedinou uzasnou vec, trochu zaturoval motorem anizbych vsak popojel, v ni vsak hrklo a v cukuletu byla na chodniku. Asi ji doslo kdo koho pretlaci a koho to bude vic bolet.

2 Karlos | E-mail | 24. října 2007 v 23:46 | Reagovat

Jsem motorista a samosebou někdy i chodec,navíc otec 2 dětí kde to menší je stále v kočárku. To na úvod. Jako motoristu,mně nejvíce točí chodci ve velkých městech. např. v Praze 6 na Výtězném náměstí tzn. kulaťáku. Tam se skoro nikdo nedívá doleva. Tam se vstupuje do silnice s hlavou vztyčenou a myšlenkou "ono to opět vyjde".Přechody pro chodce jsou tak genialně  vyřešeny, že když řidič opouští kruhový objezd a dá přednost chodci neuváženě vstupujícím do vozovky tak způsobí to.že ho ten za ním napálí do kufru,pak další toho druhého atd.Jinak chápu např.řidiče náklaďáků starší výroby, AVIE,Tatra ap.kde zařadit při plně naloženém vozu nízký převodový stupeň,při absenci synchronů a zabrzdit je i při malé rychlosti problém,navíc když za náklaďákem nic nejede tak chodec může pár vteřin počkat.Každopádně to nevyřešíme během pár let. Musí se stavět křižovatky trochu jinak, aby ten kdo na zelenou odbočuje nepotkal na odbočce chodce který má zelenou taky. No a řidiči by měli chodit na přezkoušení z PSP dejme tomu jednou za 6 let.Myslím amatéry.To se týká i zdravotních prohlídek.

3 shadow | 25. října 2007 v 8:29 | Reagovat

Jo, to je tak, když se všude v médiích prezentuje, že chodec má na přechodu přednost.

4 karel | 25. října 2007 v 12:51 | Reagovat

Nevěřte těm "zkušeným".Zákon je jasný a většina řidičů na něj kálí.A to jsem řidič.Ale i chodec.Když je poblíž chlupatej,tak je najednou po problémech.Tak na nás.Ale chlupatí nemají čas zabývat se službou veřejnosti,tak jezdíme jak prasata a běda chodcům.

5 Tony | 25. října 2007 v 17:02 | Reagovat

Jsem motorista i chodec a často bývám udiven chováním "staré školy" která jinak nadává na následující generace, jak bezohledně často vyskakují před rozjetá vozidla, nebo, naopak, šourají se deset minut po přechodu, který i invalida na vozíku zdolá za minutu...

Také mě udivuje "adrenalinový sport" mladších ročníků, cílené skoky do jízdní dráhy a následně kličkovaná a skoky po kapotách...Já bych nebral ohledy na jejich mladistvost a nařídil jim například obecně prospěšné práce, když mají tolik energie nazbyt:)

6 Hucul | 25. října 2007 v 18:14 | Reagovat

Vrazdy deti v kocarku jejich naprosto zblblymi matkami mne uvadeji v uzas. Asi je to tim, ze matka se stava v ocich maleho ditete nejvyssi autoritou na svete. Ony pak ty oblble matinky snad veri, ze tou autoritou fakt jsou! Ze dokazi poprit zakony fyziky, ze svou aurou ochrani detatko pred rozjetou tunou kovu, ktere ho strci do cesty.

Obcas pomaham pri rytirskych turnajich. Snad pokazde je tam alespon jedna debilni matka, ktera cpe dite v kocarku pod hrazeni a vlastne ho tak strka pod kopyta cvalajicich koni. Ono je to snad prejde s laktaci nebo tak neco, ale v tomto obdobi materstvi je prumerna matka proste blba jak stoudev. Ohrozuje sve dite denodenne a pokud nahodou k nejhorsimu dojde, je z ni jednak sycici zmije plna jedu vuci tomu, kdo to neubrzdil, a jednak zoufala cerna skvrna v jeho svedomi. Povazuji matky s kocarky za nejnebezpecnejsi typ chodcu.

Cest svetlym vyjimkam, kez by jich bylo vice.

7 mirek | E-mail | 25. října 2007 v 18:58 | Reagovat

V posledních 10 letech jsem jezdil 40.000 km za rok. Po městech, vesnicích, Praze, Brně všude. Ač mi chodci skákali do cesta jako každému, neměl jsem problém ani před platností nového zákona ani po ní. Problémy vidím tři: 1. Řidič je obrněn a jako obrněnec vždy způsobí chodci újmu na zdraví. 2. Dám-li chodci včas najevo, ýe jej pouštím, nemusím na přechodu (i mimo něj) brzdit). 3. Rychlou jízdou ve městě nic neušetřím. Jedu-li z jednoho konce Prahy na druhý při maximálním riziku ("myškuji", přejíždím na žlutou, tlačím matky s kočárky z přechodů zpátky na chodník), jsem v cíli o několik desítek vteřin dřív než pojedu-li v klidu a s předvídáním situací. Doporučoval bych autoškolám, aby všem začínajícím řidičům nechali spočítat úlohy typu "řidič jede 10 km ve městě špičkovou rychlostí 70 km/h. Jaký bude celkový čas, prostojí-li pět minut na křižovatkách a jaký celkový čas, bude-li dodržovat předpisy?" Jinak to všichni známe - dárci (cizích) orgánů, předjíždějící na plné  čáře a ohrožující všechny ostatní, skončí na nejbližší červené několik aut před vámi. Mezitím však stačí naštvat všechny tak, že se začnou chovat jako pitomci také.

8 llukynek | E-mail | 25. října 2007 v 19:16 | Reagovat

TO [7] mirek:

Velice hazky a pravdivě napsáno.

9 Zdeněk | E-mail | 25. října 2007 v 20:40 | Reagovat

Ono s tou předností na přechodu je to jednoduché:

chodec - nesmí vstoupit do vozovky před blížícím se vozidlem,

ale co je to blížící? 10metrů, 50metrů, 100metrů

řidič - musí umožnit chodci který chce použít přechod bezpečně přejití, ale zase co když tam vykecávají hned u přechodu dvě báby co s epotkali cestou do obchodu, chtějí přechod použít nebo tam budou stát do Vánoc???

Prostě to chce zachovat klid a podívat se např. koho dojedeme na dalším semaforu? nepředjížděl mě snad před chvílí??

Ale to my tu nevyřešíme

10 kloistr | 25. října 2007 v 21:58 | Reagovat

Vic policajtu na chodce. Jeste jsem nevidel jit v Anglii nekoho mimochodnik a malokdy se mi stane, ze mi nekdo vlitne na prechod bez rozmyslu, bez ujisteni se ze to je bezpecne. A proc? Respekt z bobiku ( policajtu), tady vam daj pokutu, at jste chodec, ciklista, mama s kocarem a nebo ridic auta, proste vsem stejnym dilem. Protoze i chodec je ucastnik silnicniho provozu, stejne jako ti co jedou v aute. Jen jim to nejak nedochazi ( tem ceskym).

11 llukynek | E-mail | 25. října 2007 v 22:58 | Reagovat

TO [10] kloistr:

Oni ti motorizovaní účastníci silničního provozu také nejsou žádní andělé a myslím, že se shodneme na tom, že svým chováním způsobí mnohem více škody než chodci. A ta škoda je často značná a nemám na mysli jen škodu finanční. Bylo by vhodné, kdyby se policisté dostali od papírování do ulic a bylo je neustále vidět.

12 luboš | E-mail | 25. října 2007 v 23:07 | Reagovat

Je mi 55 let. Řídím  od 18 let. Měřím 200 cm.  Jezdím v Praze a chodím i pěšky. MHD nejezdím.  Vše je o slušnosti a tolerantosti.,  Chodce pustím i bez přechodů, maminy s kočárky vždy.  I když spěchám, ale má spěch navrch před řivotem?.  Jen mám vždy obavu před dětmi na ulicích, které si hrají. To není  odhadnutelná situace, proto dávám pozor. Moc rychlost nedudržuji, ale myslím, že jezdím  dobře a ne nebezpečně.  Vždyť  komunikace nejsou jen řidičů, ale i chodců a ostatních živočichů,  to uvádím  záměrně, tedy i pejsků a ostatních živočichů.  Všem, není Vám líto přejeté zvěři, psů, koček a ostatních.  

Luboš

13 Vašek | 26. října 2007 v 10:16 | Reagovat

Špatné naše chování, bez ohledu na druhého jsem jenom já. Je to ale dobou, kdy se upřednostňuje vlastní zájem nad druhým. Tak nám to tlučou do hlavy politici. Svým způsobem zločinecky. Není ohled na druhého. Chodec má i nemá přednost na přechodu. Jde pouze o zhodnocení, jak vstoupil na přechod. Ale děsím se některých chodců, kteří skočej na přechodu před auto s tím, že má na přechodu přednost. Co je mu přednost platná, když ho auto zabije. Chovejte se řidiči na silnici jako chodci a chodci se chovejte jako řidiči. S přihlédnutím situaci. Nikdy dříve nebylo tolik nehod na přechodu jak nyní. Též je tragédie, jak Šimonovský spackal s kolektivem zák. 361/2000Sb.

14 Petr | E-mail | 26. října 2007 v 10:50 | Reagovat

Asi se mnou nebude někdo souhlasit ale když jako chodec nechám u přechodu přejet auto a druhé či třetí, které je v dostatečné vzdálenosti mi pustit nehodlá, tak mu naznačím, že mu tam skočím, pohradjíc svým zdravím a životem. pochopitelně, že tam neskočím doopravdy ale to řidič nemůže vědět.

15 llukynek | E-mail | 26. října 2007 v 12:44 | Reagovat

TO [14] Petr:

Já souhlasím. Přesně s tímhle se setkávám rovněž. Když to jde, tak tam prostě vlezu a ať si zastaví.

16 Petr | E-mail | 26. října 2007 v 17:38 | Reagovat

Jako řidič chodce bez problému pouštím, ovšem pokud je chodec línej udělat pár kroků k přechodu to jest, že je ve vzdálenosti kratší než 50 metrů od něj tak klidně pustím naplno klakson. Ještě účinnější je při vymáčknuté spojce vytočit na chvilku motor. Nehodlám chodce vychovávat, ale je to účinné. Zákon platí pro každého a jeho neznalost nikoho neomlouvá.

17 serafX | Web | 26. října 2007 v 23:02 | Reagovat

Chodec by měl dát najevo úmysl přecházet, jakým způsobem ho má dávat již však zákon neříká.

18 llukynek | E-mail | 27. října 2007 v 0:09 | Reagovat

TO [17] serafX:

Snad stačí, když stojím u přehodu a rozhlížím se na obě strany. Většinou to ale nijak nepomáhá :o)

19 serafX | Web | 27. října 2007 v 9:06 | Reagovat

Hlavně, aby si tohoto nedostatku v zákonu nevšimli poslanci, ti by byli schopni schválit novelu, že chodec musí před přecházením dát najevo svůj úmysl zdvižením cedule o rozměrech minimálně 100x50 cm s nápisem: "Budu přecházet po přechodu pro chodce!"

20 llukynek | E-mail | 27. října 2007 v 13:21 | Reagovat

TO [19] serafX:

:o)))

21 Pozitron | 27. října 2007 v 17:59 | Reagovat

[19] serafX

A co kdybychom si na hruď připevnili směrovku-blinkr? :-D

22 adelaide | 28. října 2007 v 14:49 | Reagovat

Většinou s tebou souhlasím, ale musíš si uvědomit, že udajná madam pomalu se šinoucí přes cestu možná ani jít rychleji nemohla. Sama znám jednu starší paní čekající na transplantaci srdce a ta se přes cestu opravdu šourá...ale opravdu rychleji jít nemůže....ale vysvětli to doběla rozpáleným řidičům

23 llukynek | E-mail | 28. října 2007 v 15:55 | Reagovat

TO [22] adelaide:

Jsem si na 99,9% jist, že tato "moje" madam se šourala z vlastní vůle. Nic neřeknu na starou babičku, ale paní kolem pětačtyřicítky? Ta si to doslova vychutnávala.

24 Hosamen | E-mail | 28. října 2007 v 22:38 | Reagovat

Jako člověk, který trvale užívá léky na chronickou chorobu, ani kvůli nemoci ani kvůli lékům řídit nebudu.

Po zlomenině nohy mám v noze na holení kosti dvě destičky stažené třemi šrouby. Asi po třech letech po úrazu jsem se smířil s tím, že při chůzi dolů už nikdy nebudu chodit dobře. Bohužel, nikomu nevysvětlím, že na tu silnici taky musím sejít s potížemi a dál jdu normálně.

Klidně nastoupím do vlaku nebo autobusu, ven to jsou zase schody dolů s potížemi, po rovném terénu jdu normálně tak, že třeba ožralové na mne pokřikují při rychlejší chůzi: Heil Hitler!

Co teď? Platit na každou cestu taxíka? Nechodit nakupovat a umřít hlady? Radši chodím, jak to jde, ne jak se to líbí a třeba přes přechod.

25 Petr | E-mail | 29. října 2007 v 7:18 | Reagovat

Potvrzuje, ne každý může jít rychle. Takoví chodci mi naprosto nevadí, ovšem jsou i takoví, co stojí před přechodem a nevědí co vlastně chtějí, skoro aby je řidič prosil aby už šli. No a když chodec nejde, řidič se rozjede a ten trouba se v tu chvíli odhodlá a průser je hotovej. Mě se to naštěstí nestalo, ale takovouhle nehodu už jsem viděl. Přednost chodců je správná věc ale musí ji také využívat a ne přemešlet jít či nejít.

26 Joja | 29. října 2007 v 7:33 | Reagovat

Jako řidičku mě docela vytáčí, když jedu jako široko daleko jediné auto a chodec mi vstoupí do vozovky jako by nemohl počkat 5 vteřin než přejedu. Bohužel se to stává dost často.

27 Petr | E-mail | 29. října 2007 v 10:14 | Reagovat

Pro Joja: pokud jsem chodec a jdu přes přechod tak nevidím jediný důvod proč pustit auto, pokud již není v bezprostřední blízkosti. Pokud je máte na křižovatce červenou a nikdo v blízkosti není, tak taky jedete? Jako řidič musíte počítat u přechodu s tím, že chodec tu přednost má. Pochopitelně jste chráněna karoserií ale když Vám naznačím že tam půjdu za každou cenu tak Vás brzdit donutím. Je to kdo z koho a Vy opravdu netušíte zda to udělám či ne a budete brzdit, nadávat můžete ale je Vám to houby platný. Zmrzačit se nehodlám, ale jsou přechody, kde bych na přejití jinak čekal dodnes.

28 medved.design | 29. října 2007 v 11:59 | Reagovat

Když jsem jako řidič, a někdo stojí na přechodu, tak mu dám přednost tak ze 70%, protože je plno lidí co stojí na přechodu a volají z mobilu nebo se rozmýšlejí, když nějaký chodec neví zda pojedu nebo ne, mávnu mu rukou že může jít. Ale nejvíc mě vytočí když tam stojí nějaký báby (lidi) a drbou, to bych vždycky pěnil. Když jsem jako chodec a přecházím, počkam si až tam je dostatek místa a času na přejití, když chvátám, jakoby nakročím do cesty, ale vůbec do ní nevlezu no a řidiči brzdí jak o život

29 Joja | 29. října 2007 v 12:20 | Reagovat

Petr (27).  Já zastavuji na frekventovaných místech naprosto samozřejmě a vůbec o tom nepřemýšlím, ale vždy mě zaskočí, že ta ohleduplnost některým chybí a jen proto že snad z nějakého pocitu méněcennosti nepočkají pár vteřin. Také chodím pěšky, ale asi bych si připadala dost hloupě když široko daleko jede jediné auto a ani by mě to neurychlilo přecházení, když auto plynule projede tak je to určitě rychlejší, než když začne brzdit a já budu koukat jestli opravdu zastaví.

30 Petr | E-mail | 29. října 2007 v 13:58 | Reagovat

Joja29: díky za vysvětlení, teď je to v jiném světle. S tímto s Vámi souhlasím. Vlevo odbočující protijedoucí vozidla také pouštím, třebaže mám přednost. Mě šlo ale o něco jiného a sice o aroganci mnohých řidičů. Pokud to auto zvolní ,tak mu klidně mávnu jeď, v případě že mě řidič přednost na přechodu nehodlá dát, popřípadě ještě schválně zvýší rychlost tak si přednost výše uvedeným způsobem vynucuji.  Přiznávám, že je to možná schválnost, ale já si s tím nezačínám.

31 Juras | 30. října 2007 v 23:26 | Reagovat

Poíád dokola.Slušnost,ohleduplnost.  Slušně a ohleduplně se dá  jezdit  v okolí přechodu za podmínky,že se bude trestat na místě jak řidič,tak i chodec. Před několika léty můj kolega dával přednost chodcům na 2proudové silnici. Ve vedlejšmí pruhu jedoucí automobil je oba zabil. Můj kolega dodnes je z toho mimo.  Ve druhém případě skočil chodec přímo před dodávkový automobil ,náklad který vezl prorazil přepážku a řidiče zabil. Novelizaci vyhlášky nebyla věnována patřičná osvěta. Dodnes není jasné jak to vlastně je. Hlavně chybí osvěta pro chodce,že s tou předností to není tak jednoduché .Dovedu si bez problému ubrzdit za sebou jedoucí auto. Ale musím to dělat min.50m před přechodem,pokud vidím,že se někdo objevil v jeho prostoru. Ale proč jsou u nás a hlavně ve městech přechody mnohdy od sebe i 25 m?. Zelení mají v hlavě jak zachovat přírodě komára kousavého a jinou faunu, ale kolik smogu vyprodukuje kolona vozidel stojících na přehuštěných přechodeh ,to jim uniklo. Možná by se dalo uvažovat o tzv. velkých přechodech a malých. Velké přechody  zdaleka viditelné ve dne i v noci  s předností chodců, menší přechody  ,kde chodci by již museli chvíli počkat. Je absurdní,že autobus plně obsazený či tramvaj musí zastavit splašenému chodci,který je přesvědčeno o své přednosti a v dopravních prostředcích padá na hubu plno lidí.  Určitě víme z praxe,jak se dobře rozhodnout,když na kraji  přechodu stojí lidé  otočení zády a nebo se dívají na druhou stranu. Chtějí přejít nebo zase se baví kolik zdražilo máslo?  Zatím je to jako u 40 let staré policejní formulace: pane řidiči nedodržel jste bezpečnouu vzdálenost či nepřízpůsobil rychlost vozidla stavu vozovky. Bezpečnou vzdálenost jsem dodržel,ten co do mne zezadu napálil a posunul o 5m se jen usmíval.  Na namrzlé silnice mne TIRák donutil brzdit,já to prásknul do svodidel v rychlosti 40km. Já vůl volal policajty kvůli pojišťovny. A bylo to jasné stav vozovky. A tak je to s chodci. Pane řidiči ,bohužel se to stalo na přechodu.  Pokud to nebude přes kapsu,jak pro řidiče,tak pro chodce,tak toto téma je naprosto zbytečné.  Jak jsme začali,tak končíme. Jde o slušnost a ohleduplnost. Ale mám takové tušení,že tyto slova pro většinu a nejen účastníků silniční dopravy jsou cizí.  Než začnete mi nadávat jen sděluji:  ŘP 42 let, ujeto přes 2miliony km, 8x jsem platil pokutu,1 dopr.nehoda  mnou nezaviněná.  Projel jsem celou Evropu a velkou část USA. Nejsem  řidič kamionu a taky proti nim nic nemám. Jsou mezi něma stejni mezci jako mezi   námi. Tak pánové a dámy,šťastnou cestu. Přezujme pneumatiky, dolejme glykosol do ostřikovačů, pravidelně tankujme do plné,at nám někde v koloně nedojde benzin nebo nafta s biolihemˇ. Pro případ,že Vám budou zamrzat okna,je třeba mít po ruce škrabku,ať je možné oškrábat okýnko pro dálniční známku.Rovněž je nutné zkontrovat lekárničku,zda gazu neožrali moli, nůžky samy od sebe se neotupily a gumové škrtidlo ještě škrtí. JO,a ještě se podívat zda není vypitý Ajatin.Nakonec je nutné,zjistit na inernetu,zda tato lekárna je v souladu s normou a je od schváleného výrobce. Tak to jen trochu nadsázky.

32 Petr | E-mail | 31. října 2007 v 13:38 | Reagovat

31 Juras: zajímavé psaní ale pokud jste takový řidič jakpíšete tak si prostudujte zákon 361: chodec a to ani na přechodu před tramvají přednost nemá. Váš kolega na smrti dvou chodců nenese žádnou vinu a neměl by si vyčítat, že kdyby těm chodcům přednost nedal, tak mohli žít. A řidič dodávky měl mít náklad upevněný a zajištěný. Jinak souhlasím s tím aby chodci ale i cyklisté byli za přestupky přísně trestáni. Jenže ono je mnohem jednodušší trestat řidiče.

33 Petr | E-mail | 31. října 2007 v 13:42 | Reagovat

dodatek pro Juras 32: zkoušel jste někdy stříhat nůžkama dodanýma v lékárničce. Já jednou a tak si myslím, že se ty nůžky spíš samy naostří, takovej šmejd na stříhání jsem neměl ani v mateřské škole

34 Juras | 31. října 2007 v 20:37 | Reagovat

Petře, ale vím že chodec nemá  přednost, ale spousta zběsilců si myslí opak. Proto se zmiňuji o osvětě. Ne každý je držitelem ŘP, a mnohé si vykládá po svém. Co se týče nůžek,jsme na tom stejně. Proto píši o nadsázce.

35 Kamufláž | E-mail | 31. října 2007 v 21:31 | Reagovat

K zamyšlení diskutujícím o přednosti chodců : kolikrát myslíte, že je v silničním zákoně napsáno, že řidič má dát chodcům přednost? Jednou, a to v §70 (týká se jízdy na zelené světlo dopravní signalizace a odbočování do souběžného přechodu).

V ostatních případech se v zákoně píše o tom, že řidič má "umožnit" a pod., ale to je taky vše. Kromě výše uvedeného případu žádná přednost, lituji.

Dementi z médií, kteří před lety pořvávali do světa dokonce hlášky o "absolutní přednosti chodců", mají taky svůj podíl viny na současném stavu, jenže jak už je u mediálních blábolilů zvykem, JE nikdo k odpovědnosti volat nebude.

36 Juras | 31. října 2007 v 22:01 | Reagovat

Ono by možná stačilo,kdyby  hlavně v naší ČT, místo přiblblých a klamavých reklam, dávali 30 vteřin osvěty. Stačilo by měsíc.No jo. Nejsou na to peníze. Je mi pendrek po tom,že každý týden se bilancuje počet nehod a rveme si vlasy co se to děje. Žádná osvěta ani ve školách. O mediích se nebudu zmiňovat . Zbytečné.  Hlavní podíl na této situaci má stát.  Kamufláži, upřímně. Kolik lidí zná Vámi uvedené paragrafy. Já si troufám tvrdit,že možná 25%. A v tom je ten problém.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama